Pokud se dopravní nehoda stane na frekventovaném místě, většinou se u ní objeví (ještě před policií) pestře pomalované vozidlo s majákem – jedná se o tzv. lovce nehod neboli crash-huntery. Jeho posádku tvoří individua kriminálního charakteru (často též s kriminální minulostí), kterým jde o jedinou věc – přimět poškozeného k podepsání plné moci, se kterou budou později volně nakládat.
Začíná to předraženým odtahem poškozeného vozidla na místo provozovny crash-huntera, kam nemá poškozený přístup. Zde je mu okamžitě zahájeno účtování předraženého parkovného. Rovněž je zahájeno zapůjčení virtuálního náhradního vozidla, o kterém poškozený v této fázi nemá vůbec ponětí. Crash-hunter nyní na základě plné moci začíná jednat s pojišťovnou.
Základním trikem je dostat pojišťovnu do časové tísně – úmyslně se vybírají nehody se zahraničním viníkem, kde nějakou dobu trvá čekání na krytí. Dále nastává fáze průtahů, aby parkovné a náhradní vozidlo trvalo co nejdéle. Crash-hunter se kupodivu vůbec nezajímá o opravu vozidla – nemá na ní co získat. Na tomto místě je třeba připomenout, že pojišťovna hradí parkovné poškozeného vozidla do prohlídky provedené technikem (viz kapitola Likvidace pojistné události) a náhradní vozidlo po dobu ekonomicky zdůvodnitelného trvání opravy (dle časových jednotek v Audatexu), v případě totální škody pak po dobu 10 dní, které jsou dostatečnou dobou k pořízení nového vozidla. Lovci nehod samozřejmě účtují obě položky v mnohonásobné délce a pojišťovna tedy uhradí pouze jejich malou část. Zbytek pak crash-hunter nemilosrdně vymáhá po poškozeném – často jde o částky přesahující 100 000 Kč a poškozený může skončit v exekuci.
Závěrem tedy máme jedinou radu: pestře pomalované auto s majákem při nehodě ve vlastním zájmu ignorovat a v případě potřeby volat linku asistenčních služeb 1224 – ušetřené peníze stojí za to.
Autor: Pavel Řeha
Máte zkušenosti s crash-huntery? Podělte se o ně v diskuzním fóru na Po dálnici.cz v tématu Crash-hunters (lovci nehod).